top of page

Terminskurser

Terminskurser i raqs sharqi

                   Välkommen till Cecilias terminskurser!

 

På mina danskurser är dansglädjen i centrum och tillsammans fördjupar vi oss i raqs sharqins (även känt som magdans) underbara värld!

Som lärare är mitt mål att hjälpa dig att utvecklas och att hitta din inre dansare

- dans är lika mycket en fysisk som mental utmaning!

 

För mig finns det få saker som slår känslan av att kämpa och svettas tillsammans i en dansstudio medan världen utanför suddas bort för en stund.

Genom Medborgarskolan erbjuder jag höstterminen 2026 två terminskurser, en på nivå 1 och en på nivå 2-3 och i augusti respektive november erbjuder jag intensivkurser på öppen nivå.

Höstens terminskurser har lektioner varje onsdag med start den 16 sepember.

 

Adress till Medborgarskolans dansstudio = Ekeby Bruk, Ingång 2N, en trappa upp och sedan till höger.

Närmsta busshållplats = Nordengatan (buss 6) eller Ekeby bruk (buss 30).

 

Varmt välkommen!

Nivå 1
Start 16 september

6 lektioner à 90min

Onsdagar kl. 17:45-19:15

Start 16 september

Plats: Ekeby Bruk, ingång 2N, 1tr

Den här kursen passar både dig som är nyfiken på att prova magdans för första gången och dig som vill repetera grunderna.

I höst djupdyker vi i grundteknik!

 

Vi börjar med att gå igenom hållning för att både kunna utföra rörelserna rätt och för att förebygga skador. På varje lektion går vi sedan noggrant igenom några utvalda grundrörelser genom att till exempel bryta ner vilka muskelgrupper som styr en viss dansrörelse och hur du använder de muskelgrupperna för att göra en viss rörelse.

 

Du får också öva på att isolera olika kroppsdelar och att göra flera rörelser samtidigt.

 

Den här terminen blir det ingen koreografi, men vi kommer att avsluta varje lektion med en dance along där du följer läraren medan vi dansar med de rörelserna vi har lärt oss under dagens lektion och tidigare lektioner.

 

Kom gärna i mjuka tights och inte alltför löst sittande topp.

 

Upplägget för lektionerna ser ut såhär:

  • Uppvärmning.

  • Teknikträning där vi lär oss olika rörelser och stegkombinationer.

  • Dance along

  • Kort nedvarvning och stretch.

leyla arabia nov.jpg
1495Kr

Helt online!

Nivå 2-3
Start 16 september

19 magdans_edited.jpg
1495Kr

6 lektioner à 90min

Onsdagar kl. 19:30-21:00

Start 16 september

Plats: Ekeby Bruk, ingång 2N, 1tr

Den här kursen passar både dig som redan har gått Nivå 1 några terminer och är redo för mer utmaning och dig som har dansat magdans länge.

 

Rådfråga gärna Cecilia om du är osäker på om den här nivån passar dig. 

 

I höst fokuserar vi på teknik i form av musikalitet och rörelsekvalitet.

 

Under första lektionen repeterar vi lite grunder; hållning, alignment, balans och vilka muskelgrupper som driver några av de vanligaste grundrörelserna.

Resten av terminen kommer vårt teknikfokus att vara på musikförståelse och rörelsekvalitet. Det innebär att fokus är på att jobba med att bättre förankra och variera rörelser som vi redan kan utifrån vad som händer i musiken. Vi kommer också att jobba med att kunna knyta an känslomässigt till vad som händer i musiken och att förmedla det med hjälp av vårt kroppsspråk. Som en bonus kommer du också att få lära dig några av Cecilias utvalda favoritsteg som inte är så vanliga längre.

 

Upplägget för lektionerna ser ut såhär:

  • Teori kring lektionens tema

  • Uppvärmning

  • Teknik och övningar

  • Kort nedvarvning och stretch.

 

Intensivkurs
Less is more
Söndag 23 augusti

_MG_2325_edited.jpg
345Kr

1 lektion à 3 timmar

Söndag 23 augusti

Kl. 13:00-16:00

Plats: Ekeby Bruk, ingång 2N, 1tr

Välkommen till årets tredje intensivkurs! Kursen är på öppen nivå och passar både dig som vill finslipa grunderna och dig som vill utmana dig själv med nya rörelser.

Den här gången är ledorden att ”less is more”. Syftet med kursen är att stärka ditt rörelsevokabulär genom att titta på hur du kan variera en grundrörelse på olika sätt. Att kunna plocka fram olika variationer av samma rörelse hjälper oss att dels kunna följa musiken bättre, och dels kan vi skapa mer dynamik i vår dans….och så har du några säkra kort att kunna luta dig mot på när du dansar fritt på egen hand.

Kursen består av tre delar:

 

Del 1 – Teknik & grundshimmy

Vi börjar med att noggrant gå igenom några utvalda grundrörelser som vi kommer att jobba vidare med i del 2.

Del 2 - Variationer av grundstegen

Dags att leka! För varje grundrörelse som vi har gått igenom i del 1 får du nu lära dig minst tre olika variationer som du kan variera din dans med.

Del 3 – Minikoreografier

Nu blir det dans! Vi inleder del 3 med två minikoreografier där du får känna på hur du kan använda de olika rörelserna vi har gått igenom. Därefter avslutar vi del 3 med en guidad övning där du själv får prova att mixa och matcha de olika rörelserna vi har gått igenom utifrån hur just du hör musiken.

Intensivkurs
Musikalitet
Söndag 15 november

008_utomhus_luta_överkropp_web.jpg
345Kr

1 lektion à 3 timmar

Söndag 15 november

Kl. 13:00-16:00

Plats: Ekeby Bruk, ingång 2N, 1tr

Välkommen till årets sista intensivkurs! Den här gången fördjupar vi oss i en dansares viktigaste verktyg: musikalitet och rörelsekvalitet.

Vad är det som gör att vi känner ”wow! Den här dansaren berörde mig!” när vi tittar på dans? Och vad är det som gör att du som dansare kan känna dig trygg i att dansa på egen hand istället för att följa vad någon annan gör? Till skillnad från vad man kanske först tror så handlar det inte om att kunna så många danssteg som möjligt. I själva verket handlar det ofta om att känna sig trygg med att man förstår musiken så att man kan knyta an till den på djupet och att sedan kunna (och våga) omvandla det du hör och känner till dans som förkroppsligar musiken. Eller kort sagt: musikalitet och rörelsekvalitet.

 

Del 1 – Musikalitet, vad är det?

Den första delen är en teoretisk del där du får lära dig om hur några olika typer av arabisk musik är uppbyggda och hur musiken har förändrats över tid. Du får också lära dig tre konkreta verktyg för att själv kunna analysera och förstå en låt du lyssnar på. Men störst fokus kommer att ligga på att förstå vad musikalitet är och tips på hur du som dansare kan stärka din musikalitet. Ta med penna och anteckningsblock!

Del 2 - Från teori till praktik

Dags att dansa! I del 2 får du prova olika övningar som hjälper dig att omvandla teorin från del 1 till din dans. Varje övning kommer att ha ett särskilt tema som knyter an till musikalitet och rörelsekvalitet.

Del 3 – Minikoreografier

Olika typer av musik ger oss olika intryck och sinnesstämningar. Det innebär att vi som dansare behöver kunna anpassa hur vi utför en och samma rörelse beroende på vilken musik vi dansar till. Detta brukar kallas för rörelsekvalitet. I del 3 får du prova på att göra samma minikoreografi flera gånger - fast till olika typer av musik.

Därefter provar vi att på egen hand applicera de olika verktygen som du har fått med dig.

bottom of page